English
Neįgaliesiems
Prisijungti
LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖ
  •  
  • Paieška
Titulinis puslapis ('Alt' + '0', 'Enter')
Svetainės struktūra ('Alt' + 'T', 'Enter')
Siųsti el. laišką ('Alt' + 'M', 'Enter')
Kita kalba ('Alt' + 'L', 'Enter')
Paieška ('Alt' + 'S', 'Enter')
Leidinių katalogas ('Alt' + 'Y', 'Enter')
Klausimai ir atsakymai ('Alt' + 'Q', 'Enter')
Šis puslapis ('Alt' + 'D', 'Enter')
Į puslapio pradžią ('Alt' + 'V', 'Enter')
TEKSTO DYDIS - Didinti šrifto dydį Mažinti šrifto dydį

Aktualijos

Tris kartus daugiau – Lietuvos muitininkai šiemet jau viršijo visą pernai sulaikytos cigarečių kontrabandos kiekį

Nepaisant kur kas sudėtingesnio darbo karantino ir pasaulinės pandemijos sąlygomis, Lietuvos muitinės pareigūnai šiemet gali pasidžiaugti įspūdingais cigarečių kontrabandos sulaikymų rezultatais. Per pirmą 2020–ųjų pusmetį ikiteisminiuose tyrimuose jau sulaikyta 9 mln. pakelių cigarečių kontrabandos, tuo viršijant visą pernai sulaikytų nelegalių rūkalų kiekį (8 mln. pakelių).

Absoliuti dauguma (93 proc.) šiemet sulaikytų cigarečių – baltarusiškos, mėtinių cigarečių tarp jų – apie 7 proc.

Muitinės pareigūnų šiemet užkardyta žala valstybei siekia daugiau nei 31 mln. eurų.

Pirmą metų ketvirtį išryškėjusios cigarečių kontrabandos tendencijos nesikeičia: muitinės kriminalistai dar pernai prognozavo, kad šiemet itin padaugės mėginimų į Lietuvą įvežti dideles cigarečių kontrabandos siuntas.

Tad Lietuvos muitinės pareigūnai per pusmetį jau sulaikė tris kartus daugiau nelegalių rūkalų, nei paprastai būdavo sulaikoma per ankstesnių keleto metų analogiškus laikotarpius. Pvz., 2017 – 2019 m. pirmais pusmečiais būdavo sulaikoma maždaug po 3 mln. pakelių kontrabandos, o šiemet per šešis mėnesius jų sulaikyta 9,3 mln. pakelių.

Padidėjo ir dėl tabako gaminių kontrabandos pradėtų ikiteisminių tyrimų. Muitinės kriminalinėje tarnyboje (MKT) per pusmetį pradėti 159 ikiteisminiai tyrimai. Nors didesnę jų dalį (70) sudaro tyrimai dėl narkotikų kontrabandos, bet ne ką mažiau (45 atvejai) pradėta ir dėl cigarečių ar tabako kontrabandos.

Didžioji dalis nelegalių cigarečių sulaikyta prie sienos su Baltarusija – čia muitininkams įkliuvo 60 proc. rūkalų, kai pernai tuo pat metu čia sulaikyta 17 proc. kontrabandos. Likusios cigaretės sulaikytos jau šalies viduje (23 proc.) arba pasienyje su Lenkija (17 proc.). Prie sienos su Latvija ar Rusija tabako gaminių nesulaikyta.

Beveik visi šešėliniai rūkalai (93 proc.) buvo ir baltarusiškos kilmės, daugiausia tai Gardino „Neman“ fabrike gaminamos cigaretės „Minsk“, „Fest“, „NZ“ ir „Queen“.

Bendra muitinės pareigūnų šiemet sulaikytų cigarečių vertė su privalomais sumokėti mokesčiais – beveik 33 mln. eurų.

Nuo šių metų balandžio Baltarusijoje cigaretės nežymiai pabrango, tačiau pakelis populiariausių cigarečių („Fest“ ar „NZ“) ten vis dar tebekainuoja apie 0,4 – 0,5 Eur. (1,08 – 1,28 baltarusiškų rublių už pakelį). Lietuvoje su privalomais sumokėti mokesčiais toks pakelis kainuoja apie 3,48 Eur. O Lietuvos juodojoje rinkoje (Vilniuje) tokių cigarečių kaina šoktelėjo iki 1,7 Eur (buvo apie 1, 4 Eur).

Nuo gegužės mėnesio ES įsigaliojęs draudimas prekiauti mėtinėmis cigaretėmis kiek paveikė cigarečių kontrabandos srautus. Mėtinės cigaretės tarp šiemet sulaikytų kontrabandinių rūkalų sudarė 7 proc. (tarp pernai analogišku laikotarpiu sulaikytų cigarečių mėtinės sudarė 3 proc.).

Šiemet muitinės pareigūnai pirmą kartą susidūrė ir su nauja tendencija – kaitinamojo tabako gaminių (vadinamųjų „Heets“) kontrabanda. Iki šiol mėginimai nelegaliai įvežti tokius tabako gaminius buvo atsitiktiniai ir smulkūs, o šiemet sulaikytos ir du stambesnės tokios kontrabandos siuntos.

Informacija atnaujinta 2020-07-21