English
Neįgaliesiems
LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖ
  •  
  • Paieška
Titulinis puslapis ('Alt' + '0', 'Enter')
Svetainės struktūra ('Alt' + 'T', 'Enter')
Siųsti el. laišką ('Alt' + 'M', 'Enter')
Kita kalba ('Alt' + 'L', 'Enter')
Paieška ('Alt' + 'S', 'Enter')
Leidinių katalogas ('Alt' + 'Y', 'Enter')
Klausimai ir atsakymai ('Alt' + 'Q', 'Enter')
Šis puslapis ('Alt' + 'D', 'Enter')
Į puslapio pradžią ('Alt' + 'V', 'Enter')
TEKSTO DYDIS - Didinti šrifto dydį Mažinti šrifto dydį

Aktualijos

Muitininko Tomo Šerno istorijos ir pilietiškumo  pamoka moksleiviams Medininkų memoriale

Baigiantis rugsėjui, kaip įprasta, Medininkų memoriale vyko 14-oji Istorijos pamoka 100-ui  vyresniųjų klasių. Pamoka vedė Tomas Šernas, vienintelis sunkiai sužeistas, bet  išlikęs gyvas Medininkų žudynėse 1991 m. liepos 31 d., kai priešiškos ką tik susikūrusiai Lietuvos valstybei jėgos (OMON) nužudė 7 pasienyje tarnavusius pareigūnus: Stanislovą Orlavičių, Ričardą Rabavičių, Antaną Musteikį, Mindaugą Balavaką, Algimantą Juozaką, Juozą Janonį ir Algirdą Kazlauską.

Renginį pradėjo Muitinės departamento generalinis direktorius Darius Žvironas. Jis moksleiviams pasakojo apie  dabartinę muitinę, jos vaidmenį šalies ekonomikai ir saugumui, pristatė muitinės veiklos sritis, ragino moksleivius, išklausius Tomo paskaitos, įsivaizduoti, kaip per 30 metų pasikeitė institucija, kvietė po mokslų baigimo rinktis  muitininko profesiją.

Tomas Šernas moksleivius nukėlė į 1990 – 1991 m. metus: pasakojo, kaip tuo metu atrodė sieną saugančių pareigūnų apranga (raištis ant rankovės su užrašu „Lietuvos muitinė“) ir darbo priemonės ( brangiausia buvo sena sofa, kurią, sužinoję, jog artėja omonas, nešdavo slėpti į mišką, kad nesunaikintų). Prisiminė 1991 metų liepos 31-osios Medininkų žudynių išvakares, kolegas, kurie buvo nužudyti tą naktį, pasakojo apie save, savo gyvenimą iki žudynių ir po jų.

Moksleiviai ir generaliniam direktoriui, ir Tomui uždavė daug netikėčiausių klausimų  - pamokoje mezgėsi diskusija apie kiekvienos kartos atsakomybę kuriant savo šalies istoriją.

Po pamokos moksleiviai aplankė vagonėlį, kuriame dirbo jaunos valstybės sieną saugoję pareigūnai, ir kuriame įvyko žudynės.

Vėliau pamoka persikėlė į Muitinės muziejų, kuriame viena ekspozicijos salė skirta gynusiems Lietuvos laisvę. Pamokos dalyviai šalia esančiame  Muitinės mokymo centro kieme stebėjo muitinės kinologų pasirodymą, susipažino su Muitinės mobiliųjų grupių pareigūnų darbu ir automobilių įranga, buvo pavaišinti karšta arbata.

Informacija atnaujinta 2022-09-29