English
Neįgaliesiems
Prisijungti
LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖ
  •  
  • Paieška
Titulinis puslapis ('Alt' + '0', 'Enter')
Svetainės struktūra ('Alt' + 'T', 'Enter')
Siųsti el. laišką ('Alt' + 'M', 'Enter')
Kita kalba ('Alt' + 'L', 'Enter')
Paieška ('Alt' + 'S', 'Enter')
Leidinių katalogas ('Alt' + 'Y', 'Enter')
Klausimai ir atsakymai ('Alt' + 'Q', 'Enter')
Šis puslapis ('Alt' + 'D', 'Enter')
Į puslapio pradžią ('Alt' + 'V', 'Enter')
TEKSTO DYDIS - Didinti šrifto dydį Mažinti šrifto dydį

Muitinės kriminalinė tarnyba

RAIDOS, VEIKLOS IR ATSKLEISTŲ PAŽEIDIMŲ APŽVALGA

2002 – 2018 m. MKT atskleistų pažeidimų apžvalga

 

Muitinės kriminalinė tarnyba (toliau – MKT) buvo įkurta 2002 m. sausio 1 d., reorganizavus Muitinės departamento Pažeidimų prevencijos ir tyrimų tarnybą į atskirą muitinės įstaigą.

Svarbiausias MKT uždavinys – vykdyti nusikaltimų ir kitų teisės pažeidimų, susijusių su muitinės veikla, išaiškinimą ir tyrimą. Tarnyba taip pat vykdo tarptautinį, tarpžinybinį bendradarbiavimą tiriant kontrabandą, organizuoja ir vykdo teisės aktų, už kurių įgyvendinimą atsakinga muitinė, pažeidimų prevenciją.

Šiuo metu tarnybą sudaro 7 centriniai struktūriniai padaliniai bei 3 regioniniai skyriai.

 

Per 2018 m. MKT pareigūnai pradėjo 446 ikiteisminius tyrimus.

Sulaikyta 6 mln. 146 tūkst. pakelių cigarečių kontrabandos ir 99 tonos nelegalaus tabako, kurių bendra vertė daugiau nei 22 mln. eurų.

Daugiausia – 34 proc. rūkalų muitinės kriminalistai sulaikė šalies viduje, ne mažiau sulaikyta ir pasienyje su Baltarusija (29 proc.). Tarp sulaikytų cigarečių dominavo baltarusiškos – su šios šalies banderolėmis buvo 61 proc. rūkalų (38 proc. – nelegalių cigarečių buvo be banderolių).

Visi nelegalaus tabako sandėliai aptikti pasienio su Lenkija regionuose. Šiemet taip pat pagausėjo atvejų, kai tabako gaminių kontrabanda aptinkama geležinkelio transporte.

  

2018 m. gegužės 29 d. Vilniaus geležinkelio stotyje sulaikyta apie 900 tūkst. eurų vertės cigarečių kontrabanda.

 

O didžiausią cigarečių kontrabandą Lietuvos muitinėje muitinės kriminalistai sulaikė 2018 m. gegužės 25 d., Medininkuose. Tariamai medienos krovinį gabenusio Baltarusijos piliečio krovininiame vilkike pareigūnai aptiko beveik milijoną – 931 tūkst. pakelių cigarečių. Jų vertė su privalomais sumokėti mokesčiais – 2 mln. 980 tūkst. eurų. Nelegalus krovinys vežtas itin įžūliai: tepridengus cigaretes vilkiko puspriekabės gale sumesta tuščių medinių padėklų krūva.

 

Dauguma iš pernai pradėtų ikiteisminių tyrimų – net 342 buvo pradėti dėl narkotikų kontrabandos. Šis skaičius padidėjo net 45 procentais lyginant su 2017 m.

2018 m. muitinės kriminalistai sulaikė įspūdingus kiekius kvaišalų: daugiau nei tona narkotikų, tarp kurių vyrauja augalinės kilmės (hašišas, arabinis dusūnas). Dar didesni sulaikytos žaliavos narkotikams gaminti (prekursorių) kiekiai – jų muitinės pareigūnai 2018 m. sulaikė net 4 tonas.

Tačiau didžioji dalis tyrimų pradėti dėl mėginimų siųsti kvaišalus paštu (332 tyrimai dėl narkotikų pašto siuntose). Dažniausiai paštu buvo siunčiamos MDMA (ecstasy), LSD, kanapės ar psichotropinių medžiagų turintys medikamentai. Tačiau kiekybiškai tokiuose siuntiniuose vyravo augalinės kilmės kvaišalai (arabinis dusūnas, kanapės, puošnioji vožtė).

 

Bene įsimintiniausia 2018 m. I ketvirčio MKT pareigūnų operacija įvyko vasarį. Tuomet muitinės kriminalistai Lietuvos – Lenkijos pasienyje sulaikė 85 kg hašišo siuntą. Net patyrusius muitinės kriminalistus nustebino atskleistas naujas kvaišalų kontrabandos būdas: narkotikai iš Ispanijos gabenti aklinai užvirinti masyviuose metaliniuose plūgų rėmuose.

  

2018 m. vasarį muitinės kriminalistai sulaikė metaliniuose plūguose slėptą hašišo kontrabandą.

 

Dar 80 kg hašišo sulaikyta balandžio pradžioje, kai MKT pareigūnai Lietuvos – Lenkijos pasienyje patikrino iš Ispanijos grįžtančio verslininko automobilį „Citroen DS5“ – narkotikai rasti grindyse ir po prietaisų skydu įrengtose slėptuvėse.

2018 m. dažniausiai paštu į Lietuvą atsisiunčiamos narkotinės medžiagos.

 

 

 

 

2017 m. muitinės kriminalistai sulaikė 6 mln. pakelių cigarečių kontrabandos. Daugiausia (66,7 proc.) tabako gaminių sulaikyta šalies viduje.

2017–aisiais MKT buvo pradėti 353 ikiteisminiai tyrimai, iš jų – dėl kvaišalų kontrabandos net 235 (daugiausia – 220 ikiteisminių tyrimų – pradėta dėl mėginimų narkotikus siųsti paštu).

Taip pat sulaikyta ir 1 701 kg narkotikų (daugiausia hašišo ir kokaino). Preliminari tokio kiekio kvaišalų vertė juodojoje rinkoje – apie 58 mln. eurų. Tai didžiausias sulaikytų kvaišalų kiekis per visą Lietuvos muitinės istoriją.

 

 

 

Klaipėdoje 2017 m. gegužės – liepos mėnesiais (tiek vyko slėptuvių ardymo darbai) sulaikyta kokaino kontrabanda.

 

Didžiausia (vertės išraiška) narkotikų siunta šiemet MKT pareigūnų sulaikyta 2017 m. liepą, Klaipėdoje, kai iš Ekvadoro atplukdytuose įrenginiuose aptiktos slėptuvės su 610 kg kokaino kontrabanda. Tai viena didžiausių sulaikytų narkotikų kontrabandos siuntų Lietuvos istorijoje, jos vertė juodojoje rinkoje – beveik 49 mln. eurų.

Ilgalaikės operacijos sėkmę lėmė muitinės specialistų atlikta rizikos analizė, kuria remiantis detaliam patikrinimui buvo atrinkti į Klaipėdos uostą iš Pietų Amerikos atplukdyti kroviniai. Jie buvo skirti Rusijos piliečio Lietuvoje įkurtai įmonei.

 

2017 m. gegužės 12 d. sulaikyta 676 kg hašišo siunta.

 

O stambiausi cigarečių kontrabandos kroviniai muitinės kriminalistų buvo sulaikyti liepos 5 – 11 dienomis, kai viename Trakų rajono kaimų, sandėlyje rasta 1 mln. 459 tūkst. pakelių nelegalių cigarečių, kurių vertė – beveik 4 mln. eurų.

 

 

 

2016 metais MKT pareigūnai pradėjo 423 ikiteisminius tyrimus, iš kurių 67 proc. (285) pradėti dėl narkotikų kontrabandos. Absoliuti šių tyrimų dauguma (274) pradėta dėl mėginimų narkotines ir psichotropines medžiagas siųstis (ar siųsti) pašto siuntomis.

Dažniausiai narkotines medžiaga siųstasi iš Nyderlandų, Ispanijos ir Didžiosios Britanijos, o tarp tokiose pašto siuntose buvusių kvaišalų vyravo ecstasy, kanapės, sintetiniai kanabinoidai, LSD.

2016 m. paskelbta apie tarptautinės operacijos, kurios metu smogta Lietuvos ir Norvegijos narkotikų prekeiviams, pabaigą. Bendromis Norvegijos policijos, MKT ir Europolo pastangomis, Lietuvoje ir Norvegijoje sulaikyti 25 asmenys, kaltinami metamfetamino kontrabanda ir prekyba. Pareigūnų žiniomis tarptautinės narkotikų kontrabandos organizavimu užsiėmė Ukmergės nusikalstama grupuotė.

 

 

Dėl tabako gaminių kontrabandos (ar neteisėto disponavimo rūkalais) MKT 2016 m. pradėjo 63 ikiteisminius tyrimus. O iš viso 2016 m. muitinės kriminalistai sulaikė 11 mln. 359 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių.

Tai didžiausias kontrabandinių cigarečių kiekis nuo pat Lietuvos muitinės atkūrimo. Sulaikytų cigarečių vertė – 28 mln. 350 tūkst. eurų.

 

Vieną reikšmingiausių operacijų MKT pareigūnai įvykdė 2016 m. gruodį, kai Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje esančiuose sandėliuose aptiko daugiau nei 3 mln. pakelių įvairių rūšių cigarečių. Sulaikytos kontrabandos vertė siekia 8 mln. eurų, tai didžiausias nelegalių cigarečių sulaikymo atvejis 2016 metais.

2016 m. gruodį MKT pareigūnų Klaipėdoje sulaikytos cigaretės.

 

 

Daugiausia (78 proc.) tabako gaminių sulaikyta jau šalies viduje. Pasienyje daugiausia kontrabandos sulaikoma prie sienos su Baltarusijos Respublika.

 

Vykdydami kuro, įvežamo per vidines ES sienas, kontrolę, muitinės kriminalistai 2016 m. gegužę sulaikė du iš Lenkijos į Lietuvą įvažiavusius vilkikus, nelegaliai vežusius daugiau nei 53 tonas tepalinės alyvos.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2015 m. MKT buvo pradėti 286 ikiteisminiai tyrimai, daugiausia (39 proc.) dėl narkotikų ir tabako gaminių (31 proc.) kontrabandos. Bendra sulaikytų prekių vertė – 30, 6 mln. eurų.

Užpernai muitinės kriminalistai sulaikė 424 kg narkotinių ir psichotropinių medžiagų. Sulaikytų narkotikų vertė juodojoje rinkoje siekia 5,5 mln. eurų.

Bendradarbiaujant su Estijos ir Latvijos pareigūnai, Estijoje buvo sulaikytas Lietuvos pilietis, krovininiu vilkiku vežęs 830 kg hašišo – tai rekordinė sulaikyta narkotikų siunta Estijos istorijoje.

O bene skambiausia 2015 m. operacija įvykdyta gruodžio 15 – 16 dienomis. Šiaulių rajone, Bubių kaime, aptiktas nelegalus buitinės chemijos gamybos fabrikas. Jame masiškai falsifikuota žinomų pasaulio kompanijų produkcija: „Ariel“, „Lenor“, „Vanish“, „Fairy“ ir kt.

 

2015 m. gruodį muitinės kriminalistų Šiaulių raj. Bubių kaimo aptikto nelegalaus fabriko „ceche“.

 

2015 m. lapkritį MKT pareigūnai, atlikdami ikiteisminį tyrimą dėl neteisėtos prekybos dyzelinu, Kaune veikusioje UAB „Grifskana“ degalinės teritorijoje aptiko slaptą požeminę 50 tonų talpos kuro cisterną su 2 tonomis nelegalaus kuro.

 

2015 m. lapkritį muitinės kriminalistų Kaune aptikta slapta nelegali talpykla vienoje iš Kauno degalinių.

 

 

2014 m. muitinės kriminalistai pradėjo 328 ikiteisminius tyrimus. Bendra 2014 – aisiais sulaikytų prekių vertė – 42, 9 mln. Lt. Ikiteisminiuose tyrimuose buvo sulaikyta 5 mln. 160 tūkst. pakelių cigarečių kontrabandos.

Tais metais taip pat pradėti ir 7 ikiteisminiai tyrimai dėl neteisėto gabenimo ar disponavimo naftos produktais, buvo sulaikyta 200 tonų naftos produktų. Vien 2014 m. rugsėjo – gruodžio mėnesiais vykusios bendros Lietuvos muitinės, VMI ir Lenkijos operacijos „Degalai“ metu sulaikytos trys autocisternos su 77 tonomis naftos produkto – gazolino.

 

Viena iš 2014 m. sulaikytų autocisternų su gazolinu.

 

2013 m. MKT pareigūnai pradėjo 316 ikiteisminius tyrimus, kurių metu sulaikyta 32, 7 mln. Lt. vertės prekių.

 

2013 m. sausį sulaikyti du kunigais persirengę Lenkijos piliečiai, mėginę į Lietuvą įvežti cigarečių kontrabandą.

 

Iš viso MKT tais metais sulaikė 4 mln. 230 tūkst. pakelių nelegalių cigarečių. Bene labiausiai pareigūnus nustebino sausio 10 d. sulaikymas. Tądien du Lenkijos piliečiai, persirengę kunigais ir savo automobilį apklijavę „Caritas“ organizacijos simbolika, bandė prasmukti pro Lavoriškių kelio postą, veždami 44 tūkst. Lt vertės nelegalių rūkalų.

2013 m. gegužę sulaikyta 700 kg hašišo siunta.

 

 

2012 m. MKT buvo pradėti 186 ikiteisminiai tyrimai, pareigūnai sulaikė 6 mln. 684 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių.

 

2011 m. MKT pareigūnai pradėjo 218 ikiteisminių tyrimų, jų metu sulaikytų prekių vertė siekia apie 56 mln. Lt.

Lietuvoje muitinės kriminalistai tais metais sulaikė 3 mln. 266 tūkst. pakelių kontrabandinių cigarečių ir 69 tonas tabako (iš šios tabako žaliavos galėjo būti pagaminta dar apie 120 mln. vnt. cigarečių).

 

 

2011 m. kovo 2 d. netoli Varšuvos likviduotas vienas didžiausių Europoje nelegalių cigarečių gamybos fabrikų.

 

Bene didžiausias smūgis tarptautiniam kontrabandininkų tinklui, aktyviai veikusiam ir Lietuvoje, MKT pareigūnų suduotas 2011 m. kovą. Tuomet Lenkijoje, netoli Varšuvos, Lietuvos muitinės kriminalinei tarnybai ir Lenkijos centrinio tyrimų biuro darbuotojams bei policijai, pavyko aptikti vieną didžiausių Europoje nelegalų cigarečių fabriką. Tuo pat metu Lietuvoje bendros Lietuvos, Vokietijos muitinių kriminalinių tarnybų ir Lenkijos policijos operacijos metu buvo sulaikyta apie 70 tonų tabako.

Vilius Karalius – vienas iš 2011 m. balandžio pradžioje sulaikytų asmenų, įtariamų 2009-2010 m. organizavus didelės vertės cigarečių kontrabandą. Šarūno Mažeikos nuotrauka, DELFI.

 

Na, o viena iš garsiausiai Lietuvos spaudoje nuskambėjusių 2011 m. MKT operacijų įvykdyta balandžio 6 d. Tądien muitinės kriminalistai, bendradarbiaudami su Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorais sulaikė devynis asmenis. Pastarieji įtariami nusikalstamo susivienijimo sudėtyje organizavę didelės vertės cigarečių kontrabandą.

Dar skambesnė buvo 2011 m. lapkričio 23-osios popietę Vilniuje surengta jungtinių Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT), Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT), policijos ir prokuratūros pajėgų operacija. Jos metu suimta virš 20 asmenų, įtariamų kontrabanda ir jos organizavimu.

 

 

2010 m. MKT pareigūnai pradėjo 179 ikiteisminius tyrimus, iš jų 86 pradėti dėl cigarečių kontrabandos. Iš viso tais metais ikiteisminiuose tyrimuose sulaikytų prekių vertė siekia 66, 76 mln. Lt.

 

 

2010 m. sausio 14 d. Kenos geležinkelio poste sulaikyta 500 dėžių rusiškų cigarečių kontrabanda.

 

Ikiteisminiuose tyrimuose sulaikyta 9 mln. 684 tūkst. pakelių cigarečių. 78 proc. iš sulaikytų cigarečių buvo skirtos ne Lietuvos, o kitų Europos valstybių (Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Lenkijos) juodajai rinkai.

Šalies viduje muitinės kriminalistai taip pat aptiko šešis kontrabandinių cigarečių sandėlius ir vieną nelegalų tabako gaminių fabriką.

 

2010 m. kovo 30 d. MKT pareigūnų Vilniuje likviduotas nelegalus cigarečių gamybos fabrikas.

 

 

2009 m. MKT pareigūnai pradėjo 149 ikiteisminius tyrimus, muitinės kriminalistų dėka tais metais užkardyta 18, 24 mln. litų žala valstybei, o sulaikytų nelegalių prekių vertė siekia 26, 97 mln. Lt.

2009-ieji, o ypač paskutinis metų ketvirtis pažymėtini didžiuliu tabako gaminių kontrabandos suaktyvėjimu – ypač intensyvią kovą su nelegalių rūkalų įvežimu liudija statistiniai duomenys. Tais metais muitinės kriminalistai sulaikė 3 mln. 8 43 tūkst. pakelių cigarečių kontrabandos.

 

Per 2008 m. MKT pareigūnai išaiškino 266 teisės pažeidimus, dėl 53 iš jų pradėti ikiteisminiai tyrimai.

Išliko ankstesnių metų tendencija, kai iš Lenkijos į Lietuvą buvo įvežami įvairūs didelį etilo alkoholio kiekį turintys skysčiai, pagaminti Lenkijoje veikiančiose legaliose ar nelegaliose spirito gamyklose. Nors šie skysčiai denatūruoti pagal Lenkijos denatūravimo formules, jie nesunkiai buitinėmis sąlygomis gali būti išvalyti ir panaudoti vadinamo pilstuko gamybai.

 

2007 metais MKT pareigūnai pradėjo 63 ikiteisminius tyrimus, Lietuvoje sulaikė 1 mln. 720 tūkst. pakelių cigarečių kontrabandos ir 3 tonas nelegalaus tabako.

Viena garsiausių 2007 – ųjų MKT operacijų įvyko balandžio 2 d., kai bendradarbiaujant su kitomis teisėsaugos institucijomis, sostinėje sulaikyti trys Vilniaus ir Trakų gyventojai, ginkluoti pistoletais-kulkosvaidžiais  „Agram 2000“, kurie naudojami užsakomiems nusikaltimams vykdyti.

 

2006 metais MKT pareigūnai pradėjo 56 ikiteisminius tyrimus, sulaikyta daugiau nei 2 mln. pakelių cigarečių kontrabandos.

Balandį muitinės kriminalistai Vilkaviškio apylinkėse likvidavo cigarečių falsifikatų gamybos fabriką, kur gaminta produkcija suktinėms.

2006 m. spalį MKT pareigūnai Kalvarijos pasienio kontrolės punkte sulaikė 136 kg hašišo, paslėpto po sunkiasvorėmis metalinėmis sijomis.

 

2005 m. muitinės kriminalistai pradėjo 77 ikiteisminius tyrimus. Iš viso tais metais buvo sulaikyta 9 mln. Lt. vertės neteisėtai gabentų prekių, užkardytos žalos valstybei dydis sudarė 3,8 mln. litų.

Tais metais pasitvirtino MKT pareigūnų prognozės, jog cigarečių falsifikatai bus pradėti gaminti ne tik kaimyninėse valstybėse – Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje – bet ir Lietuvoje.

2005 m. rugpjūtį bendros MKT ir Šiaulių policijos operacijos metu Šiauliuose buvo likviduotas nelegalus tabako fabrikas, gaminęs cigaretes „Prima“. Gruodžio pradžioje nelegalų cigarečių gamybos fabriką MKT pareigūnai aptiko Šakių rajone.

 

2004 –aisiais MKT pareigūnai pradėjo 83 ikiteisminius tyrimus, sulaikė neteisėtai per sieną gabentų prekių, kurių rinkos vertė siekia apie 16 mln. litų.

Buvo sulaikyta 1 mln. 550 tūkst. pakelių cigarečių, 75 tonos spirito, daugiau nei 35 tonos mėsos gaminių, per 80 tonų plataus vartojimo prekių.

 

2003 metais pradėtas 101 ikiteisminis tyrimas dėl kontrabandos, neteisėto prekių neišvežimo. MKT, bendradarbiaudama su kitomis šalies teisėsaugos institucijomis, tais metais sulaikė 1 mln. 908 tūkst. pakelių nelegaliai gabentų cigarečių.

 

2002 metais MKT pareigūnai pradėjo 79 baudžiamąsias bylas, sulaikė neteisėtai per valstybės sieną gabentų prekių ir daiktų, kurių vertė – apie 26 mln. litų.

Sulaikyta 6 mln. 350 tūkst. pakelių cigarečių, taip pat – 5,8 tonos tabako. Pažymėtina, kad iš tais metais sulaikytų cigarečių, 99 proc. buvo skirta realizuoti Vakarų Europos juodojoje rinkoje.

Informacija atnaujinta 2019-01-30