Sąjungos prekių muitinis statusas
Sąjungos prekių muitinis statusas
Prekės į Sąjungos muitų teritoriją gali būti įvežamos tik per pasienio kontrolės punktus, įskaitant veikiančius oro arba jūrų uostuose. Vadovaujantis Sąjungos muitinės kodekso 134 str., į Sąjungos muitų teritoriją įvežtos prekės nuo jų įvežimo momento yra muitinės prižiūrimos ir vadovaujantis galiojančiais teisės aktais jos gali būti muitinės tikrinamos.
Muitinės priežiūra – visuma priemonių, kurias taiko muitinė, siekdama užtikrinti, kad būtų laikomasi muitinės veiklos taisyklių ir, atitinkamais atvejais, kitų nuostatų, taikomų prekėms, kurios yra muitinės prižiūrimos.
Prekės lieka muitinės prižiūrimos tiek laiko, kiek reikia jų turimam Sąjungos prekių muitiniam statusui nustatyti, šiam statusui įgyti arba prekėms išgabenti iš Sąjungos muitų teritorijos ar sunaikinti.
Sąjungos prekės – tai iš Sąjungos muitų teritorijos kilusios prekės, kurių sudėtyje nėra importuotų prekių, arba toje teritorijoje į laisvą apyvartą išleistos prekės, taip pat įvairūs šių dviejų tipų prekių deriniai. Ne Sąjungos prekės – prekės, neatitinkančios Sąjungos prekėms taikomų kriterijų.
Dėl Sąjungos muitų teritorijos geografinių ribų ypatumų prekės iš vienos Sąjungos muitų teritorijos dalies į kitą gana dažnai vežamos ne per Sąjungos muitų teritoriją. Todėl labai svarbu, kad jas vėl įvežant į Sąjungos muitų teritoriją muitinei būtų pateikti įrodymai, kad prekės turi Sąjungos prekių muitinį statusą.
Nustačius, kad įvežtos prekės – Sąjungos prekės, muitinės priežiūra joms nebetaikoma, o ne Sąjungos prekės lieka muitinės prižiūrimos tol, kol pakeičiamas jų muitinis statusas arba jos įvežamos į laisvąją zoną, padedamos į laisvąjį sandėlį, reeksportuojamos arba sunaikinamos muitinei prižiūrint.
Teisės aktai
2013 m. spalio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas, 153-155 str.
2015 m. liepos 28 d. Komisijos deleguotas reglamentas (ES) 2015/2446, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 952/2013 papildomas išsamiomis taisyklėmis, kuriomis patikslinamos kai kurios Sąjungos muitinės kodekso nuostatos, 123-133 str.
2015 m. lapkričio 24 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/2447, kuriuo nustatomos išsamios tam tikrų Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas, nuostatų įgyvendinimo taisyklės, 199-213 str.
2023 m. birželio 1 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2023/1070 dėl elektroninių sistemų, skirtų informacijos mainams vykdyti ir tai informacijai saugoti vadovaujantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 952/2013, kūrimo, priežiūros ir naudojimo techninių priemonių
Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2024 m. lapkričio 24 d. įsakymas Nr. 1BE-982 „Dėl Sąjungos prekių statuso įrodymų pateikimo ir tvarkymo ir šių įrodymų naudojimo valdymo Sąjungos prekių statuso įrodymo sistemos priemonėmis taisyklių patvirtinimo“
Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2020 m. spalio 9 d. įsakymas Nr. 1B-810 „Dėl Muitinės ir reeksporto deklaracijų, pateikiamų elektroninėmis duomenų apdorojimo priemonėmis arba raštu, surašymo taisyklių patvirtinimo“
Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2023 m. sausio 6 d. įsakymas Nr. 1BE-16 „Dėl Muitinės ir reeksporto deklaracijų, pateikiamų elektroninėmis duomenų apdorojimo priemonėmis ir raštu, muitinio įforminimo tvarkos aprašo patvirtinimo“
Muitinės departamento prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos generalinio direktoriaus 2016 m. birželio 22 d. įsakymas Nr. 1B-536 „Dėl Sąjungos prekių muitinio statuso tvirtinimo, naudojantis įgaliotojo išdavėjo statusu, supaprastintos sąjungos ir bendrosios tranzito procedūros, atliekamos naudojantis įgaliotojo siuntėjo ir įgaliotojo gavėjo statusu, taikymo ir TIR procedūros užbaigimo, naudojantis įgaliotojo gavėjo statusu, taisyklių patvirtinimo“.
Informacija atnaujinta 2024-12-12