Norint, kad ne Sąjungos prekės patektų į Sąjungos rinką ar galėtų būti naudojamos arba vartojamos Sąjungos muitų teritorijoje asmeninėms reikmėms, toms prekėms įforminama išleidimo į laisvą apyvartą procedūra.
Išleidimas į laisvą apyvartą – tai viena iš Sąjungos muitinės kodekse nustatytų muitinės procedūrų.
Šios procedūros tikslas – atlikti visus reikiamus importo formalumus taip, kad prekės galėtų būti parduodamos ES rinkoje taip pat, kaip kad parduodamos ES pagamintos prekės.
Išleistos į laisvą apyvartą ne Sąjungos prekės įgyja Sąjungos prekių muitinį statusą.
Prekių išleidimas į laisvą apyvartą reiškia, kad:
- sumokami nustatytieji importo muitai ir mokesčiai;
- pritaikytos užsienio prekybos politikos priemonės, draudimai ir apribojimai; ir
- atlikti kiti nustatyti prekių importo formalumai.
Muitai ir mokesčiai, kuriuos reikia sumokėti išleidžiant prekes į laisvą apyvartą nustatomi Bendruoju muitų tarifu bei nacionaliniais teisės aktais (PVM ir akcizai).
Informacija apie mokėtinus importo muitus ir mokesčius pateikiama Lietuvos Respublikos Integruotame tarife LITAR.
Atliekant mokėtinų muitų ir mokesčių paiešką, visų pirma, reikia suklasifikuoti prekę pagal muitinėje naudojamą Kombinuotąją nomenklatūrą. Informaciją apie tarifinį prekių klasifikavimą rasite čia.
Daugelio mokėtinų muitų ir mokesčių pagrindas – muitinė vertė. Muitinio įvertinimo informaciją rasite čia.
Išleidžiant prekes į laisvą apyvartą taip pat taikomos ir netarifinės importo reguliavimo priemonės - apie jas informaciją rasite čia.
Prekių deklaravimas išleidimo į laisvą apyvartą procedūrai
Prekės deklaruojamos išleidimo į laisvą apyvartą procedūrai pateikiant importo muitinės deklaraciją elektroninėmis priemonėmis. Daugiau informacijos rasite čia.
Mokėtini muitai ir mokesčiai nustatomi ta data, kai priimama muitinės deklaracija išleidimo į laisvą apyvartą muitinės procedūrai (importo skolos muitinei atsiradimo data).
Apskaičiuotų muitinės administruojamų mokesčių sumokėjimas
Muitinės deklaracijose apskaičiuotų mokesčių sumokėjimo terminai priklauso nuo to, ar mokėtojas turi teisę į atidėjimą.
Teisės į mokėjimo atidėjimą neturintys mokėtojai muitinės deklaracijoje apskaičiuotus mokesčius turi sumokėti muitino įforminimo metu grynaisiais pinigais, mokėjimo kortele (jeigu muitinės įstaigoje yra tokia galimybė) arba iš anksto mokėjimo pavedimu.
Teisė į mokėjimo atidėjimą suteikiama mokėtojams, pateikusiems muitinei garantiją, užtikrinančią mokėtinų mokesčių sumokėjimą (banko įstaigos arba draudimo įmonės garantijos dokumentą). Teisę į mokėjimo atidėjimą turintys mokėtojai visus muitinės deklaracijose apskaičiuotus ir mokėtinus mokesčius už visas per kalendorinį mėnesį išleistas prekes turi sumokėti iki kito mėnesio 16 dienos mokėjimo pavedimu. Tačiau ir šie mokėtojai mokesčius gali sumokėti muitino įforminimo metu grynaisiais pinigais, mokėjimo kortele (jeigu muitinės įstaigoje yra tokia galimybė) arba iš anksto mokėjimo pavedimu.
Mokesčiai mokėjimo pavedimu mokami į vieną iš Muitinės departamento sąskaitų.
Išsamesnę informaciją mokesčių administravimo klausimais rasite čia.
Informacija atnaujinta 2017-09-04