Bendrojo tranzito procedūra
Bendrojo tranzito procedūra taikoma prekėms, gabenamoms tarp Europos Sąjungos (ES) valstybių narių ir bendrojo tranzito procedūros konvencijos šalių narių (Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija, Šveicarija, Turkija, Šiaurės Makedonija, Serbija, Didžioji Britanija, Ukraina). Ši procedūra taikoma vadovaujantis Europos Bendrijos ir ELPA šalių konvencija dėl bendrojo tranzito procedūros, kuri buvo pasirašyta Interlakene 1987 m. gegužės 20 d. (toliau – Konvencija). Ši Konvencija taikoma gabenant prekes tranzitu visų rūšių transportu, išskyrus jūrų transportą. Jungtinio savitarpio pagalbos ES ir Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybių bendrojo tranzito ir prekybos prekėms formalų supaprastinimo komiteto Sprendimu Nr. 1/2016 atlikti Konvencijos pakeitimai, atitinkantys Sąjungos muitinės kodekso nuostatas.
Sąjungos tranzito procedūra
Sąjungos tranzito procedūra taikoma vežant muitinės prižiūrimas prekes tarp ES valstybių narių, taip pat iš ES į Andorą ir San Mariną bei iš jų į ES valstybes nares. Šios procedūros atlikimo tvarką reglamentuoja Sąjungos muitinės kodeksas, Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2015/2446, Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/2447
Kas yra tranzito procedūros vykdytojas?
Muitinei deklaraciją pateikiantis asmuo arba asmuo, dėl kurio interesų minėta deklaracija pateikiama, arba asmuo, kuriam buvo perduotos su muitinės procedūra susijusios teisės ir pareigos.
Kas yra tranzito deklaracija?
Tranzito deklaracijos duomenys, atitinkantys Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2015/2446 ir Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) 2015/2447 B priedų reikalavimus.
Lietuvoje tranzito deklaracijos duomenis galima pateikti naudojantis Nacionalinės tranzito sistemos (NTKS) kliento portalu (https://ntks.lrmuitine.lt), susitvarkius Bendrojo naudotojo portalo (BAP) priemone paslaugų gavėjo paskyrą bei patvirtinus tapatybę prieigai prie muitinės elektroninės paslaugos.
Detaliau - Tranzito deklaracijų, pateikiamų elektroninėmis duomenų apdorojimo priemonėmis arba raštu, surašymo taisyklės
Prekių pateikimas muitinei
Pranešimas muitinei apie prekių pristatymą į muitinės įstaigą arba bet kurią kitą muitinės nustatytą arba priimtiną vietą ir galimybę atlikti šių prekių muitinį tikrinimą.
Kas yra prekių pateikėjas?
Prekių, kurios gabenamos įforminus Sąjungos / bendrąją tranzito procedūrą gavėjas arba kitas asmuo (vežėjas, ekspeditorius, muitinės tarpininkas ar kt.), pateikiantis minėtas prekes paskirties muitinės įstaigai ir atliekantis su tuo susijusius muitinės formalumus.
Kaip atliekama tranzito procedūra?
Tranzito procedūros muitinės formalumai pirmiau atliekama išvykimo muitinės įstaigoje, o paskui paskirties muitinės įstaigoje.
Detaliau - Muitinės ir reeksporto deklaracijų, pateikiamų elektroninėmis duomenų apdorojimo priemonėmis ir raštu, muitinio įforminimo tvarkos aprašas.
1. Muitinės formalumai išvykimo muitinės įstaigoje: išvykimo muitinės įstaiga, nusprendusi tikrinti dokumentus ir (arba) prekes, apie tai informuoja asmenį, pateikusį tranzito deklaracijos duomenis (pranešimas IE060). Ši muitinės įstaiga, įforminusi elektroninę tranzito deklaraciją ir priėmusi sprendimą išleisti prekes:
- siunčia deklaruotai paskirties įstaigai elektroninį pranešimą apie numatomą atvykimą (pranešimas IE001). Asmuo informuojamas apie prekių išleidimą (pranešima IE029)
- išsiunčia asmeniui, pateikusiam tranzito deklaracijos duomenis, Tranzito lydimąjį dokumentą.
2. Muitinės formalumai paskirties muitinės įstaigoje:
- turi būti pateiktas tranzito deklaracijos pagrindinis registracijos numeris (MRN).
- atlikusi muitinį įforminimą, siunčia išvykimo muitinės įstaigai apie atvykimo užregistravimą (pranešimas IE006) bei tikrinimo rezultatus (pranešimas IE018);
- informuoja asmenį apie prekių išleidimą (pranešimas IE025).
Plačiau apie keitimąsi elektroniniais pranešimais nurodyta Elektroninės tranzito deklaracijos pateikimo, priėmimo ir įforminimo ir kitos elektroninės informacijos, susijusios su atitinkamų Sąjungos (bendrųjų) tranzito procedūrų ir TIR operacijų vykdymu, mainų taisyklėse
Veiklos tęstinumo procedūra
Veiklos tęstinumo procedūros taikymą reglamentuoja Muitinės veiklos tęstinumo taisyklės, taikomos neveikiant muitinės arba asmens elektroninėms sistemoms
Veiklos tęstinumo procedūros taikymo atvejais naudojami šie dokumentai:
- asmens kompiuterizuota sistema ant paprasto popieriaus atspausdinti tranzito deklaracijos duomenys;
-dokumento forma, numatyta Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2015/2446 B-01 priede
- Tranzito lydimasis dokumentas, prie kurio prireikus pridedamas prekių sąrašas.
Dėl tranzito procedūros atlikimo galima kreiptis į teritorinę muitinę, kurios veiklos zonoje esanti išvykimo muitinės įstaiga išleido prekes tranzito procedūrai.
Informacija atnaujinta 2024-12-12